Van, amikor minden bejön. A Fonó Budai Zeneháznak a 2015-ös év nyerő éve volt. Beérett az elmúlt 20 év, és a kerek születésnapját ünneplő Fonó November végén elnyerte a MagyarBrands címet , majd mindezt megfejelte December 4-én azzal, hogy elhozta a Magyar népművészet és közművelődés kategóriában a Prima Primissima díjat is.
Nyugodtan lehetünk elfogultak. Egyszerűen szeretjük a Fonót, és mióta jelölték a Prima Primissima díjra, szorítottunk és izgultunk, hogy nyerjék meg, pusztán azért mert megérdemlik. No nem, mintha a többi jelölt nem érdemelte volna meg, de bevallott elfogultságunk és szimpátiánk okán biztosak voltunk benne, hogy meglesz. (Persze mivel össze is vagyunk bútorozva a Fonóval, vagyis a Civil Rádió adásai éppen a Fonó Zeneházból indulnak útjukra a hallgatói fülek irányába, így elfogultságunk gondolom teljesen érthető.)
A 2015-ös év ősze maga a megdicsőülés a Fonó Budai Zeneház számára. Kezdődött mindez szeptemberben, mikor a 20. születésnap okán elindult az ünnepi évad az ehhez méltó programsorozattal. A “Kapunyitási panic” címmel megrendezett összművészeti fesztiválonl a Fonó a huszadik és az Artus a harmincadik születésnapját ünnepelte koncertekkel, kiállítással és a közönséggel közös tortázással. Cikkek garmadája született a jubiláló világzenei és népzenei központról; jött a Prima jelölés és készülődés; aztán, mintha pont nekik szánták volna, idén éppen Budapesten rendezték meg a Womexet, a világ legnagyobb világzenei vásárát; majd november végén a a Fonó Budai Zeneház márka elnyerte a MagyarBrands címet; s végül az egész évre feltette a koronát a Prima Primissima, vagyis a műfaj legek legje címe.
Nézzük először, mit is jelent a MagyarBrands cím! A Magyar Brands program olyan magyar vonatkozású márkákat díjaz immáron hatodik éve, amelyek a magyar vállalkozások méltó képviselői hazánkban – és közülük nagyon sokan, így a Fonó is – hazánkon kívül is. A díjazottak kiválasztása hét szakmai szempont alapján több körös zsűrizéssel történt.
“A MagyarBrands-díjazott márkákhoz kapcsolt értékek – ismertség, kedveltség, megbízhatóság – olyan kézzelfogható előnyöket jelentenek a partnerek számára, amelyek az eredményes munka folytatásának fontos biztosítékai.”
A Fonó Budai Zeneház nemcsak mint kulturális tér, koncert- és táncházi helyszín, több fesztivál szervezője, hanem mint az ország és a regió első számú nép- és világzenei “WOMEX Top Label” kiadója is beírta magát a köztudatba. Az idén húszéves Fonó szeptembertől egészen december végéig ünnepli jubileumát Fonó20 sorozatával, amelyben többek között olyan neves előadók szerepelnek mint Herczku Ágnes, Pál István Szalonna, Harcsa Veronika vagy a tuvai Hunn Huur Tu torokénekes együttes.
20 évig talpon maradni, és nemcsak talpon maradni, de folyamatosan fejlődni, egyre több és többféle programot szervezni egy magánfenntartású nonprofit vállalkozásnak nem egyszerű mutatvány egy olyan társadalmi közegben, mikor a kultúra támogatása évről évre csökken.
A Fonó egy igazi szerelem gyerek. Lukács József, sikeres vállalkozásának köszönhetően, 1995-ben létre hozta az akkor igencsak elhanyagolt állapotban lévő épületből a város mára egyik legnépszerűbb zenei központját. A kezdetekben főleg akusztikus zenei produkciókat befogadó Fonó egyre inkább a népzenei és néptánc produkciók, táncházak, később a világzene otthonává lett, de rendszeresen zajlanak itt jazz koncertek és fesztiválok, művészeti műhelyek. Évente kb. 80 koncert, 80 táncház, 15 zenei album, 3-4 fesztivál születik a Fonóban.
A Fonó nemcsak koncerttérként, de valódi közösségi házként is működik. Próbahely és találkozó hely, kulturális közösségek befogadó- és gyűjtőhelye. rendszeresek a kiállítások gyerekprogramok, ringatók, de ha Tai chizni van kedved, azt is megteheted.
A Fonó lemezkiadói tevékenysége is hiánypótló a magyar népzene világában. Eddig több mint 200 lemezt adtak ki , s kiadványaik rendszeresen szerepelnek az európai világzenei rádiós lejátszási listákon. Pl. a WOMEX Top Label listáján egyetlen kelet- és közép-európaiként található a Fonó. Így aztán nem véletlen, hogy a már említett októberi magyarországi Womwexen, a legrangosabb világzenei vásáron, az expot megelőző 0. napon nép- és világzenei ‚showcase‘ (bemutatkozó) koncerteket tartottak a zeneházban, ahol a szakmai zsűri által kiválasztott tíz hazai zenekarnak volt lehetősége arra, hogy bemutatkozzon a nemzetközi promoterek, fesztiváligazgatók előtt.
A Fonó küldetésében fontos szerepet játszik a népzenei és a néptánc képzés, a hangfelvételek rögzítése, a fesztiválokon való részvétel, a hagyományőrzés, a kortárs produkciók felkarolása, a népzene és világzene terjesztése .
Mindennek egyenes és logikus következménye volt a Prima Primissima jelölés. A Fonó Budai Zeneházat Népművészet és közművelődés kategóriában lett Prima Primissima díjas, mivel “az elmúlt 20 év alatt mindvégig megőrizte eredeti küldetését: a közös gyökereinkből táplálkozó magyar és határon túli népzenének és néptáncnak, az (etno)jazz és világzenei irányzatoknak a bemutatkozási lehetőségéért a hagyományok és az értékteremtés felkarolása miatt”.
Az biztos, hogy a Prima Primissima díj jó helyre került a Fonó Budai Zeneházhoz. Gratulálunk!
Persze az élet nem áll meg, a történet folytatódik. További remek koncertekkel, izgalmas programokkal és zenei csemegékkel.
S már nyakunkon 2016., s a 21. születésnap.
Fotók: Rádl Zoltán, Török Ferenc
Nyitó fotó: Kende Tamás