Vlada Ralko ukrán festőművészt hazájában és külföldön is az egyik legnagyobb hatású ukrán alkotóként tartják számon. A Lviv Diary – rajzok a háborúból című kiállítását 2022 május 5-én 18.00 órakor a művész jelenlétében nyitotta meg György Péter esztéta, egyetemi tanár. A kiállítás 2022. május 17-ig tekinthető meg a Kahán Art Spaceben: Budapest, 7. kerület, Nagy Diófa utca 34.
Vlada Ralko 1969-ben született Kijevben. A Tarasz Sevcsenko Művészeti Iskolában tanult, majd a Nemzeti Képzőművészeti és Építészeti Akadémián szerzett diplomát 1994-ben. Hagyományos műfajokban alkot, főleg rajzol azonban gyakran publikál a mindennapi élet eseményeire rendkívüli művészi és erkölcsi tartással reflektáló írásokat is. Legjelentősebb munkája a Majdan téri tüntetések idején kezdett és azóta folyamatosan tovább alkotott Kijev Diary, amit a legfontosabb kortárs ukrán művészeti alkotások élén tartanak számon.
Vlada Ralko munkáit hazáján kívül is számos rangos kiállítóhelyen mutatták be, többek között a New York-i Lincoln Centerben, Miami Beach-ben, a Dallas Art Fair-en, valamint jelentős németországi és osztrák galériákban. Magyarországon most mutatkozik be először a Kahan Art Space-ben.
Amikor 2022 februárjában az oroszok Kijevet támadták, Vlada Ralkonak és festőművész férjének,Volodymyr Budnikovnak el kellett hagynia a várost. Ezután Lvivben éltek és alkottak menekültként. Vlada Ratko Kahán Art Spaceben kiállított művei is Lvivben készültek, a Kijev Diary folytatásaként Lviv Diary címmel. Miután Lvivben is ellehetetlenült a helyzet, néhány napja tovább menekültek Németországba, ahol ideiglenes tartózkodási engedély megadására várnak.
Vlada Ralko munkái jelenleg is szerepelnek a Velencei Biennál Last Minute Ukraine kiállításán. Szakmai kritikák szerint „rajzai megdöbbentően közel hozzák a hazájában zajló targédiát.”
Vlada Ralko a Kahan Art Space kiállításának bevezetőjeként ezt írta a jelenlegi helyzetről:
„…A gondolatok helyébe propagandaszlogenek lépnek, amelyek megkönnyítik az ukránok embertelen és szadista népirtását. A művész dolga a saját nyelvén beszélés és a felszólítás is. Ezeket a rajzokat a háború alatt készítettem, mert nem akarok néma lenni.”
Vlada Ralko budapesti kiállításán a művész 64 rajzát mutatják be. Mivel menekülése során csupán néhány művét tudta magával vinni, ezért különösen fontos, hogy a Kahán Art Space kiállításán öt eredeti, a bombázások idején készített alkotása is látható. A többi munka kiemelkedő minőségű digitális glicée print, amiből egy-egy példány készült és Vlada Ralko saját kezűleg szignálta valamennyit. A képek a kiállítás során megvásárolhatóak, az értük befolyt pénz Vlada Ralko azoknak az ukrán aknamentesítő önkénteseknek ajánlja fel, akik az orosz agresszorok által hátrahagyott aknáktól tisztítják meg Ukrajna földjét.